Serwis internetowy nfcMap.pl

Mobilny System Informacji Turystycznej

Tablice informacyjne z mapą, planem obszaru lub obiektu są podstawowym nośnikiem systemu informacji miejskiej. Pokazują rozmieszczenie atrakcji turystycznych, zabytków, tras rowerowych i szlaków pieszych na tle mapy danego obszaru. Jest to najbardziej intuicyjny dla odbiory sposób przekazania informacji o lokalizacji obiektów.

Tablice Systemu Informacji Miejskiej w Brzegu

Niestety na fizycznym nośniku, poza nazwami obiektów i ewentualnie krótkim opisem, nie sposób przekazać szerszych informacji. Rozwiązaniem jest powiązanie tablic informacyjnych SIM ustawianych w terenie z serwisem nfcMap.pl. Łączy on intuicyjność szukania informacji na mapie z możliwością prezentowania indywidualnych treści takich jak dedykowane opisy, tłumaczenia na języki obce, przekierowania do rezerwacji biletów i wiele innych opcji.

nfcMap.pl - zasada działania

Rozszerzenie tradycyjnego systemu informacji wizualnej o możliwość „zabrania” jej ze sobą na telefon komórkowy i korzystania w dowolnym miejscu i czasie jest dużym ułatwieniem. Dodatkowo orientację w terenie ułatwia geolokalizacja oraz możliwość przekierowania do nawigacji Google. Podział serwisu na warstwy tematyczne (np. zabytki, szlaki rowerowe) umożliwia filtrowanie prezentowanych treści do potrzeb konkretnego odbiorcy.

Serwis nfcMap.pl jest bardzo intuicyjny w obsłudze i nie wymaga instalowania aplikacji na smartfonie. Do działania wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Wersje językowe są automatycznie wybierane i wyświetlane użytkownikowi w oparciu o ustawienia jego przeglądarki. Przekierowanie z tablic informacyjnych ustawionych w przestrzeni miejskiej do serwisu nfcMap.pl realizowane jest za pomocą kodów QR i/lub tagów NFC.

Kod QR kierujący do Spodka w nfcMap.pl
Kod QR kierujący do „Spodka” w nfcMap.pl

Automatyczne przekierowanie niweluje konieczność ręcznego wpisywania adresu strony i tym samym umożliwia „zaszycie” w linku dodatkowych informacji, np. współrzędnych geograficznych lokalizacji.

Przykładem kompleksowego wdrożenia oznakowanie SIM wraz z udostępnieniem warstwy elektroniczną jest System Informacji Miejskiej w Katowicach. Warstwę elektroniczną katowickiego SIM znajdziemy pod adresem www.nfcmap.pl/katowice.